LICZNIK

190090
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Miesiąc
RAZEM
5
5
35
299
190090
Visitors Counter

O NAS

Koło Łowieckie „BAŻANT" Żary

 


 

Koło „Bażant" Żary zostało utworzone w 1954 roku, z podziału Stowarzyszenia Jeleń w Żarach (obecnie KŁ „Cietrzew" Żary). Założycielami koła byli koledzy: Henryk Dzikowski, Stanisław Biskowski, Antoni Szczepański i Antoni Lach. Na dzień 22.11.2014r. koło liczy 46 członków i 4 kandydatów. W naszym kole polują dwie Diany. Skład zarządu koła: Prezes – Adam Duda, Łowczy – Bartłomiej Jasak, Skarbnik – Roman Onyszko i Sekretarz – Jan Mazurek.

  1. Wyróżniającymi się w działaniach na rzecz koła są koledzy: Stanisław Chodakowski – były wieloletni (25 lat) łowczy koła, obecnie „łowczy honorowy", Zdzisław Chomont – były prezes i inicjator budowy domku myśliwskiego, Roman Onyszko - wieloletni skarbnik koła oraz Jan Klisowski były łowczy koła i przewodniczący komisji rewizyjnej,a obecnie Vice-Prezes koła. Niestety z naszych szeregów do krainy wiecznych łowów odeszli w ostatnim czasie koledzy: Jan Dyjur - wieloletni prezes koła, człowiek o ogromnych zasługach dla łowiectwa, bardzo lubiany i nazywany przez wszystkich mysliwych w kole „wujkiem" odznaczony „Złomem" , Kazimierz Rożek – były prezes i członek zarządu koła oraz Józef Paruzel – wieloletni członek zarządu, pasjonat gwary myśliwskiej i poeta piszący wiersze o tematyce mysliwskiej. 90% kolegów posiada mundury mysliwskie w których uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach koła takich jak Walne Zgromadzenia, msze polowe, pasowania i bale myśliwskie.Członkowie Koła: Bąk Stanisław, Bąk Grzegorz, Bielawski Roman, Brzeziński Marek, Chodakowski Stanisław, Chodakowski Mariusz, Chomont Zdzisław, Chomont Zbigniew, Chomont-Sędziak Anna, Duda Adam, FigurskiMichał, Furman Michał, Gogol Tomasz, Grodzki Paweł, Jasak Eugeniusz, Jasak Bartłomiej, Jaślanek Michał, Jaślanek Piotr, Klekowski Przemysław, Klisowski Grzegorz, Klisowska Kamila, Kozak Stefan, Kozłowski Mirosław, Kościcki Władysław, Kwiatkowski Krzysztof, Kwiatkowski Tadeusz, Lender Wiesław, Lewczak Jan, Łoś Dariusz, Mazurek Jan, Mazurkiewicz Roman, Nuckowski Przemysław, Onyszko Roman, Owsiak Stanisław, Owsiak Robert, Ossowski Ryszard, Rozpondek Andrzej, Siepsiak Sławomir,  Sokołowski Leszek, Szewczyk Bogdan, Szewczyk Robert, Tomaszewski Stanisław, Tracz Norbert, Włodarczyk Robert, Wesołowski Józef, Zieliński Krzysztof.Do „Krainy Wiecznych Łowów" odeszli Zdzisław Mielec, Henryk Dzikowski, Piotr Borkowski, Kazimierz Nowak, Stanisław Biskowski, Marian Euchast, Piotr Kwiatkowski, Kazimierz Nowak, Antoni Szczepański, Antoni Lach, Witold Dylewicz, Józef Paruzel, Kazimierz Rożek ,Jan Dyjur , Leszek Soja oraz w ostatnim czasie Jan Klisowski - V-ce Prezes Koła, były łowczy i członek komisji rewizyjnej.

     

  2. Koło posiada sygnalistę którym jest Bartosz Duda, młody adept i miłośnik myślistwa, który uświetnia dźwiękiem rogu nasze polowania i uroczystości koła.

     

  3. Przy domku myśliwskim jest kapliczka z elementami myśliwskimi, a w centrum obwodu pamiątkowy obelisk z napisem upamiętniającym 50-cio lecie powstania koła.W miejscu tym odprawiane są msze polowe z okazji ważnych rocznic. Na terenie obwodu jest sporo miejsc o nazwach potocznych, znanych wyłącznie myśliwym, stanowiących swego rodzaju gwarę myśliwską np. Jaśkowe Uroczysko, Korea, Sahalin, Dolna Niwica, Trzciny, itp,. W kole dla upamiętnienia zasług kolegów którzy odeszli do krainy wiecznych łowów nadaje się ich imieniami niektóre rewiry np. rewir 43 „ U wujka Dyjura", rewir tzw.8-„U kazia" a rewir tzw.9 –„U Jóźka".

     

  4. Koło posiada swoją własną siedzibę – domek myśliwski w miejscowości Gniewoszyce położony na działce o powierzchni 0,16ha, który dzięki ówczesnemu zarządowi koła , w tym w szczególności prezesowi koła Kol. Chomontowi Zdzisławowi, został uroczyście otwarty w 1995r. z udziałem przedstawicieli Zarządu Okręgowego PZŁ w Zielonej Górze. Jest to budynek o powierzchni 85m.kw. składający sie z sali posiedzeń, kuchni i zaplecza sanitarnego. Ponadto w skład nieruchomości wchodzą budynki gospodarcze służące do przechowywania karmy i sprzętu ruchomego koła. Siedziba koła jest ciągle modernizowana i nabiera coraz atrakcyjniejszego wyglądu, co jest zasługą kolejnych zarządów koła. Znaczna poprawa stanu technicznego tych nieruchomości, w tym budowa wiat nastąpiła w czasie kadencji, gdy prezesem koła był Kol. Kwiatkowski Krzysztof. Znaczną częśc prac przy remoncie i budowie obiektów domku mysliwskiego była wykonywana osobiście przez myśliwych. Obecnie domek myśliwski jest po remoncie polegającym na odnowieniu elewacji i wymianie stolarki okiennej.Aktualnie planujemy rozpocząć pracę remontowe na budynkach gospodarczych.Obwodem łowieckim koła jest obszar o wielkości 5796 ha leżący na terenie gminy Trzebiel, w Nadleśnictwie Lipinki. Częśc obwodu znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa", a na odcinku 2km granica obwodu przylega do granicy państwowej z Niemcami. Naszymi sąsiadami są koła łowieckie :Leśnik Lipinki Łużyckie, Lisek Trzebiel, Cietrzew Żary i Cietrzew Warszawa. Obwód ma charakter leśno – polny, z dużą ilością stawów hodowlanych i pokopalnianych oraz remiz śródpolnych. Koło uprawia pola o powierzchni 14,6ha oraz łąki o powierzchni 13,5ha które są wykorzystywane jako uzupełniające źródło (obok zakupowanej i wykładanej) karmy dla zwierzyny. Podstawowym sposobem zagospodarowania poletek jest uprawa topinamburu, owsa, gryki i łubinu słodkiego. Ponadto koło ma czynne całorocznie 15 poletek i 8 buchtowisk. Na terenie obwodu znajduje się 14 paśników, 100 lizawek, 40 ambon i 50 wysiadek. Koło posiada dużo sprzętu rolniczego, w tym dwa ciągniki rolnicze, przyczepę i podwodę.Średnioroczne pozyskanie zwierzyny w kole to: 35 jeleni, 120 dzików, 60 saren, 150 kaczek i 25 lisów oraz śladowe ilości innych drapieżników i ptactwa. W ostatnich latach na terenie obwodu pojawiły się wilki czyniąc znaczne szkody wśród zwierzyny płowej i dzików. Sytuację pogarszają wałęsające się na obrzeżach lasów psy. Na terenie obwodu nie występuje w zacznych rozmiarach zjawisko kłusownictwa , jednak zdarzają się przypadki znalezienia wnyk z drutu lub linki stalowej.

     

  5. Koło Łowieckie „Bażant" posiada własny sztandar od września 2004 roku. W tym też roku w miesiącu wrześniu przy obelisku odbyła się msza polowa celebrowana przez kapelana myśliwych Księdza Przemysława Kasprzaka, z udziałem myśliwych, rodzin, przedstawicieli PZŁ w czasie której poświęcono sztandar. W czasie uroczystości sztandar dla koła przekazał Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Zielonej Górze Kol. Zenon Gosławski. W imieniu koła sztandar przyjął Prezes Koła Kol. Kazimierz Rożek. Poczet sztandarowy tworzyli koledzy: Leszek Sokołowski, Roman Mazurkiewicz i Stanisław Dudek. Obecnie sztandar koła jest wykorzystywany jako zewnętrzny symbol wspólnoty wewnątrzorganizacyjnej i towarzyszy nam nie tylko w najważniejszych wydarzeniach w życiu koła takich jak: Walne Zgromadzenia, pasowania, czy uroczystości pogrzebowe członków Koła, ale również w czasie uroczystości państwowych i samorządowych. Sztandar został ufundowany przez członków koła przy wsparciu sąsiednich kół.

  6. Ważną formą pracy członków koła jest współpraca z młodzieżą szkolną szkoły podstawowej w Niwicy. Mimo skromnych środków w budżecie koła wspieramy działalnośc szkoły, w szczególności w zakresie edukacji na rzecz ochrony przyrody. Z młodzieżą spotykamy się zarówno w szkolnych klasach, jak i na łonie natury, gdzie uczymy ich kochać ojczystą przyrodę. Naszym łącznikiem ze szkołą i animatorem w tym zakresie jest kol. Bartłomiej Jasak. Staramy się również współpracowac z miejscowymi rolnikami w zakresie polubownego rozstrzygania sporów dotyczących szkód łowieckich, które stają sie poważnym problemem w funkcjonowaniu naszego koła. Na pierwsze w sezonie polowania zbiorowe zapraszamy przedstawicieli policji z Trzebiela, przypominając o bezpieczeństwie w obchodzeniu sie z bronią. Staramy się również utrzymywac bardzo dobre relacje z Nadleśnictwem Lipinki, w tym z poszczególnymi leśniczymi na naszym terenie, uzgadniajac z nimi wiele naszych działań podejmowanych w ramach gospodarki łowieckiej.Współpracujemy również z zespołem sygnalistów „Lubuskie fanfary", który uświetnia swoja obecnością nasze uroczystości.Ważnym elementem jest współpraca z sąsiednimi kołami, w tym w szczególności z kołem „Lisek" Trzebiel oraz z Parafią w Niwicy.

     

  7. Niestety charakter obwodu i warunki bytowania nie pozwalają nam pochwalic się wieloma osiągnięciami trofealnymi. Niemniej jednak w 2011 roku kolega Bartłomiej Jasak za pozyskanego borsuka otrzymał brązowy medal, również lis pozyskany przez tego samego kolegę uzyskał brązowy medal. Ponadto w sezonie łowieckim 2012/2013 Kol. Norbert TRACZ pozyskał pięknego, brązowo medalowego byka.

     

  8. Koledzy: Stanisław Chodakowski, Józef Wesołowski, Michał Jaślanek i Ryszard Ossowski posiadają uprawnienia instruktorów strzelectwa, co pozwala nam sprawnie organizowac treningi i coroczne przestrzelania broni dla członków koła.

     

  9. Ważnym elementem działalności koła jest przestrzeganie zasad etyki i kultury łowieckiej. Popularyzowane jest czytanie prasy łowieckiej, książek, jak również literatury fachowej oraz myśliwskich portali internetowych. Na każdym polowaniu jest sygnalista, a na koniec pokot i medal dla króla polowania. Dbamy również o właściwą oprawę takich uroczystości jak: polowanie hubertowskie , wigilijne, ślubowania, chrzest i pasowanie. W naszym kole są zapaleńcy zbierający książki o myśliwskiej tematyce, pasjonaci fotografii, którzy przekładają obiektyw nad lufę. Nieżyjący już kolega Paruzel pisał wiersze o naszych lasach.W prasie regionalnej ukazują się artykuły mówiące o działaniach koła podejmowanych w ramach ochrony zwierzyny. W 2011r. żona naszego myśliwego Pani Wesołowska przygotowała 35minutową prezentację o historii i dniu dzisiejszym naszego koła. Organizujemy pikniki myśliwskie dla rodzin, mecze piłkarskie i bale mysliwskie z sąsiednim kołem „Lisek". Cechą charakterystyczną naszego koła jest otwartośc dla mysliwych gości, nie ograniczamy ilości i częstotliwości zaproszeń dla mysliwych z innych kół, czego najlepszym dowodem są coroczne polowania na kaczki w których uczestniczy więcej gości niz członków koła.

     

  10. Koło posiada kronikę w której odnotowujemy ważniejsze wydarzenia z życia koła, dokumentując to zdjęciami. Ambicją koła jest założenie w tym roku strony internetowej i wydanie monografii koła z okazji 60 lecia koła, które będziemy obchodzic w 2014.

 




Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 2.5 templates  Valid XHTML and CSS.